6'ya 15 ay kala..

Kızımın 5 yaşını doldurmasına üç ay kaldı ufaktan hazırlık yapmaya başladım sayılır
bolca yazı okuyarak da bilgilenmeye çalışıyorum , 
hiçbişeyden eksik kalmadan düzgün bir birey yetiştirmek gerçekten çok zor günümüzde 
o yüzden çok okumak gerekiyor ben baya zorlanıyorum eğer yardım almazsam
şükür ki sağlıkla büyüyorlar, şu sıralar kardeş kavgalarıyla başımız belada
onu da bir şekilde aşmaya çalışıyoruz 
bolca konuşup bir yandan da örnek olmaya çalışarak 
biraz geç kalmakla birlikte yaz okulu araştırması da yapıyorum kızım için 
umarım içime sinen bir yere yazdırabilirim, birkaç yerle görüşmeye gideceğiz bugün
Kuran eğitimi alabileceği bir yer olmasını göz önünde bulunduruyorum bakalım..
6 Yaş la ilgili güzel bir yazı paylaşmak istiyorum buyrun bilgilenelim;

- 6 Yaş Psikolojisi -
Çocukluk yıllarının zor süreçlerinde biri de 6 yaş dır. 2,5 yaş evresinde rastlanılan zorlu ve inatçı dönemin belirtilerini bu yaş da da görmekteyiz.Kişilik fay hatlarının kırıldığı ve yerleşmeye başladığı bu dönemde değişken ruh haliyle çocuğunuz sizi şaşırtabilir. 5 yaş da  dingin ve yetişkin rolü olan çocuğunuz 6 yaş da hareketli ve değişken bir yapı ile karşımızdadırlar artık.  Her şeyin istediği gibi yapılmasını ister. Çoğu zaman bencildirler, yanlış davranışlarının farkında olsa bile yetişkinlerin ilgisini çekmek için yanlış davranışı yapmak ve sonuçlarını denetimlemekten çekinmez. Çocuğunuz,  bir nevi  ergenliğin  provasını yapmaktadır.Anne baba bağımlılığından sıyrılarak arkadaşlarına yönelmeye başlayacak, grubun beğenisi kazanmak takdir almak hoşuna gidecektir. Bu yaş çocuğu her şeyin hepsini ister ve paylaşmaktan kaçınır. İstekleri hiç bitmez ve anında yapılmasını ister. Her şey istediği şekilde olmalıdır. Birçok hayali rollere girer, grup oyunlarından çok hoşlanır. Yarışma ortamlarında başarısızlığa tahammülü yoktur. Oyun saatleri fırtınalı geçer. Birinci olmaya ihtiyacı vardır. Arkadaş ilişkilerinde zaman zaman emreden, tartışan, korkutan veya vuran bir kişi olarak dikkati çeker. Bencil ve kavgacı olabilir. Fırtınalı ve duygusal bir yaştır. Sürekli bir şekilde dikkate alınma arzusunu yaşar. Eleştiriler karşısında çok duyarlıdır. Duyguları kolayca örselenir. Kolayca ağlar.Aynı zamanda bu süreç de  yeni korkuların da ortaya çıktığı bir dönemdir. Daha fazla bilginin ve sosyal ortamlarla birlikte daha fazla yaşanmışlığın içinde olan çocuk gördüklerinin hepsini zihinsel olarak kavrayamaz. Akıl erdiremediği veya anlayamadığı bu bilinmezler çocuğun korkularının oluşmasına ortam hazırlar.
6 yaş ile başlayan orta çocukluk döneminde çocuğun oluşan bu korkularına saygı duyulmalı, asla aşağılanmamalı veya dalga geçilmemelidir. Sizin onu önemsediğinizi ve anladığınızı hissetmek ona iyi gelecek ve korkularını azaltmasına yardımcı olacaktır. Bilinmeyeni bilinir hale getirmek korkuyu yenmede önemli bir etkendir. Mesela hayaletten veya canavardan korkan çocuk anne babayla birlikte bu konuyu paylaştığında beraberce kafasındaki hayaleti resmetmeye çalışmak ve bunu komik bir oyun haline getirmek korkusunu yenmesine yardımcı olacaktır.
Sorumluluk alabilen dikkat süresi uzun olan 6 yaş çocuğu açıklamalarınıza kulak verecektir.Çocuğunuza önemsediğini ve anlaşıldığını hissettirmek iyi gelecektir.Ve yine ona kendini bulma fırsatını verdiğimizde yetişkinliğe  uygun adımlar atacaktır.Çocuğumuza  davranış  kalıplarını öğretirken olumsuz durum ve eleştiri ve uyarıların onun kişiliğine değil, davranışına yönelik olmasına dikkat etmeliyiz. Çocuklarımız nazik ve nazenin Yaradanın bizlere emanetleri. Mevlana hazretleri çocuk anne baba elinde bir emanettir.Kalbi kıymetli bir cevherdir. Mum gibi her şekli alabilir.Temiz bir topraktır, hangi tohum atılırsa atılsın büyür diyor.Bizde, çocuklarımızın  yaradılışında  kendine armağan edilen en şerefli varlık rütbesine yaraşır bir kişilik geliştirmesini istiyorsak Yarada nın bize emanet ettiği gibi en değerli varlık olarak davranalım.Onlara önemsediğimizi hissettirmeliyiz.Çocuklarımız küçücük kalplerinde kocaman arzular,küçük kafalarında büyük amaçlar taşıyacaklar.
Çocuklarınızla mutlu ve eğlenceli günler dileğiyle …
Kaynak: ilkkalem

2 yorum:

  1. Hayırlı olsun. Benim oğlan 6.5 oldu da bir cok şey bizde de var ;) hele de biri kardeş kavgası mı dedi biz de alası var galiba ama bu günler de geçecek. Ben pek okumaya fırsat bulamıyorum artık. Genelde içgüdülerimle hareket etmeye çalışıyorum eski okuduklarımla devam yani ;) Allah yardımcımız olsun

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Amin vallahi , kardeş kavgası tavan oldu bizde aşmaya çalışıyoruz , buralardan baya bir faydalanıyorum bende :)

      Sil

Responsive Blogger Tema Tasarım : Sosyal Medya Kafe
Zeynep Öztürk COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.