çocukların uyku düzeni


Ben uyku konusuna oldukça önem veriyorum. Her evin düzeni farklı elbette , her çocuğun uyku düzeni de farklı ama bilinmesi gereken aslında sağlıkları için neyin önemli olduğu. Çocuklarımızın sağlıklı büyümeleri için gerekli olan büyüme hormonu saat 23:00_05:00 arasında salgılanıyor onun için bu saatlerde uyumaları sağlıklı gelişimleri için güzel büyümeleri için gerekli . Ayrıca büyüme hormonunu arttırıcı özelliği olan melatonin hormonunun salgılanması da çok önemli bunu sağlamak da yine bizim elimizde. Karanlıkda salgılandığı için bu hormon çocuklarımızı karanlıkta uykuya alıştırmak oldukça önemli. Çok şükür ki biz bu durumu halledeli 1,5 yılı geçti. Oğlum doğduktan sonra bu durumu öğrenen ben oğlumu alıştırma sürecinde kızımı da alıştırmak oldukça kolay oldu. Yusuf Asım'ı direk bu şekilde uyutmaya başlayınca Elif Serra'da hemen alıştı diyebilirim.
Melatonin hormonu hücreleri yenileyen bir hormon, vücudun biyolojik ritmini ayarlıyor ve bağışıklık sistemini geliştirip yaşlanmayı geciktiriyor.Bu durum çocuklarımız için olduğu kadar bizler için de çok önemli, bizler iyi olmalıyız ki çocuklarımızın her zaman yanında olup onlara güzelce bakabilelim.
Bizim evde uykuya yatma sürecinden de bahsetmek istiyorum biraz;
Akşam 8 oldu mu uyku sinyalleri başlıyor biz de ikisi de kreş çocuğu olduğundan ve erken kalktıklarından ötürü, gün içinde de yorulunca haliyle yatışa geçmeyi kendileri istiyorlar(oğlum daha istekli Serra biraz mırın kırın etmiyor değil)
pijamalar giyilip doğru banyoya diş fırçalamaya geçiliyor, şarkıyla türküyle bu aşamayı hallediyoruz
wc olayını da halledip , cumburlop yatağa :))) bizim büyük yatakta , ben orta da sağımda oğlum solumda kızım onları mıncıklama güldürme faslı sonra da masal dinletisi yapıyoruz sırayla (bu arada yatağa girme olayından itibaren ortam karanlık oluyor) 8 buçuk dedik mi çoktan kendi kendilerine dalmış oluyorlar ve ikisini de yataklarına yatırıyorum ben. Aslında kendi kendine uyuyabiliyorlar ama ben onlarla vakit geçirmekten keyif alıyorum tamamen benim tercihim yani.
Karanlıkta yatmanın kanserden korunmaya bile çok etkili olduğunu okumuştum bir kitapta bunu duymak yetti bana ve karanlık olayına hemen geçiş yaptık.
Çocuklarımızın sağlıklı büyümesi ve kanserden korunması için onları gece 11'den önce yatırmalısınız ve kesinlikle karanlıkta uyumalılar.

Kaynak: Lokmanhekim

3 yorum:

 1. hergün aynı saatlerde uyumaları, o alışkanlığı edinebilmeleri ilerki yaşlarında uyku düzenine sahip birey olmalarını sağlıyor ve bende uykunun çok önemli olduğu görüşündeyim hem fiziksel hem zihinsel gelişim ve sağlıklı faaliyetler için, çok güzel bir paylaşım olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle öyle :) memnun oldum bu arada güzel sözleriniz için de ayrıca teşekkür ederim :))

   Sil
 2. Bloğumda ödüllü blog keşif etkinliği var beklerim sevgiler :)

  YanıtlaSil

Responsive Blogger Tema Tasarım : Sosyal Medya Kafe
Zeynep Öztürk COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.