Butik pasta ilk deneyimim

Zor bişey olduğunu sanırdım hep ama düşündüğüm kadar da zor değilmiş zor olan yanı aslında iki çocukla vakti bulamamak , boşluklar da yapmaya çalışmak.
Öyle olmasa kesinlikle yapılamayacak bişey değil , gözünde büyütenler için söylüyorum bunu iki çocukla ben bile bu şekilde yapabildiysem herkes yapar ne de olmasın !!
Nasıl olduğuna gelince;
Pandispanyasını süslemeden bir gün önce yaptım, iç kremasını da aynı şekilde.
Pandispanya için bu işi profesyonel şekilde yapan görümcemden tarif almıştım ama onun tarifini uygulamak yerine annemin sürekli yaptığı pandispanya ölçülerini kullanmayı tercih ettim.
İyi de oldu hoşuma gitti yani . Bir ay önceden bir deneme turu yaptım ama eve gelen bir akşam oturması misafirlerimize onlardan tam notu alınca tamamdır dedim :)
Pansipanyalar için kelepçeli kalıplarımı kullandım iki boy en büyük ve en küçük olanı iki kat için ideal oldu
kreması ise kuvertür çikolata ölçüsü ile süt kreması ölçüsü bire bir olacak şekilde uyguladım . Kremayı kaynatıp altını kapattıktan sonra kuvertürü içine koyuyorsunuz iyice eridiği gördükten sonra oda ısısına gelince buzdolabına kaldırıyorsunuz bir gün beklemesi ideal bir kıvam alması için yeterli oluyor.
Sonra ki aşama şeker hamuru ile kaplama kısmı;
bir gün dinlenen pandispanyayı ilk önce alta gelecek kısım olan büyüğünü kaplamak üzere çıkardım ve oya yapılan naylon ipler varya hani onun yardımı ile ortadan üçe böldüm . ilk kata bir gün dinlenip kıvam alan kremamızdan sürdüm bolca , üzerini düzledikten sonra marketten aldığım draje fıstık çikolatalardan dizdim ikinci katı üzerine aynı işlemi uygulayıp üçüncü katı koydum ve hafifçe üzerinden elimle bastırdım aralardan çıkan kremaları yanlara sıvadım. ve üzerine merdane ile açtığım mor renkli şeker hamurunu kapladım.
Şekil A 'da görüldüğü gibi :)))

Daha sonra ufak olan üst kata da aynı işlemi uygulayıp onu da pembe şeker hamuru ile kapladım ve üzerine yerleştirdim . ikisinin birleşim yerini kamufle içinde beyaz şeker hamuru ile kurdela yaptım. Bir de elimle 4 rakamı yapmaya çalıştım benzetebildiğim kadarıyla oldu az buçuk 4 işte :) En zorlandığım kısım bu 4 rakamıydı sanırım :) Daha sonra da 4 ün etrafına minik puantiyeler kondurdum oldu işte diğer süslemeler de kızımın oyuncakları ve takılarıyla oldu :)
Son hali de işte budur :)) ;
Şekil B :) altındaki tüylü çiçekler kızımın kırılan tacı bugün için özellikle sakladım atmadım :)
4 ün üstündeki tac da kızımın kırılan barbiesinin tacı kurdela üstündeki de tokadan kopma minik kelebek
Güzel oldu ya ilk deneme için gayet başarılı buldu herkes.. Bundan sonrası bakalım nolur bilimez
Malum bir ay sonra eşimin ondan sonra da oğlumun doğum günü var onra evlilik yıldönümü vs... böyle uzar gider :)) Vel hasıl kelam benim için eğlenceli ve farklı bir deneyimdi devamı gelir mi geliiiiiir :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Responsive Blogger Tema Tasarım : Sosyal Medya Kafe
Zeynep Öztürk COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.