üzüm suyu hakkında

Annemle babam geçen hafta kendi bahçemizden topladıkları 10 kilo üzümü bize getirdiler torunları bol bol üzüm suyu içsin diye, faydalı olduğunu bildikleri için bolca getirmişler sağolsunlar, bende ertesi gün katı meyve sıcağıyla saplarıyla falan atıp güzelce suyunu sıktım ve kızıma hergün 50 cc kadar içiriyorum.. Bugünde nette bir yazıya denk geldim , tam tevafuk oldu yani paylaşmak istedim.. Çok mutlu oldum faydasını tam manasıyla da öğrenince :)))

Üzüm suyu, anne sütüne eş değer...

Anne sütünün yetmediği durumlarda bebeklere ’Bitkisel süt’ olarak adlandırılan üzüm suyunun verilebileceği belirtildi

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Aysun Çetin üzüm ve özellikle çekirdeğinin her derde deva olduğunu, anne sütünün yetmediği durumlarda bebeklere ’Bitkisel süt’ olarak adlandırılan üzüm suyunun verilebileceğini söyledi.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapan Yrd.Doç. Dr. Aysun Çetin "Üzüm suyu, özellikle bebeklerin beslenmesinde anne sütü yetmediği durumlarda tavsiye edilen çok değerli bir gıda maddesidir. Bu nedenle diğer bir adı da bitkisel süttür" dedi. Üzüm ve üzüm çekirdeği başta olmak üzere antioksidanlar içermektedir. "Üzüm suyu, özellikle bebeklerin beslenmesinde anne sütü yetmediği durumlarda tavsiye edilen çok değerli bir gıda maddesidir.

Bu nedenle diğer bir adı da bitkisel süttür. Üzüm suyu, litrede yaklaşık 150 gram şeker içermekte olup, bu şekerin çoğunluğunu glikoz ve fruktoz, az miktarını ise sukroz oluşturmaktadır. Son zamanlarda üzümün bolca bulunduğu Fransa ve İtalya’da üzüm çekirdeği tüketilmesini doktorlar yaygın bir şekilde öneriyor. Bu ülkelerdeki doktorlar üzüm çekirdeğini, beyne ve kalbe giden kan akımını düzenlemek için, varis, ciltteki bazı renk bozuklukları, kol ve bacaklarda karıncalanma, diş etlerinde kanama, glokom, hemoroit, fazla âdet kanaması ve damar sertliğine karşı tedavide tavsiye ediyor. Üzüm çekirdeği özütü vücut tarafından kısa sürede hızla emilir ve hiçbir yan etkiye neden olmaz.

4 yorum:

 1. pazardan iki kilo üzüm almıştım benden başka yiyen olmadığı için ne yapayım niye düşünüyordum çok güzel bir yazı benim için paylaşımın için teşekkürler..

  YanıtlaSil
 2. vallahi bende görünce yazıyı faydası olsun diye paylaşmak istedim
  sevindim faydalı olduguma :)) bizde de yogun üzüm suyu tüketiliyor bu ara
  cok da lezzetli oluyormus tavsiye ederim :)))

  YanıtlaSil
 3. ne kadar faydalı bilgiler var,anneliğinin 1 yılıda kutlu olsun,darısı nice nice yıllara sağlık,huzur mutlulukla:)
  sevgiler

  YanıtlaSil
 4. Teşekkür ederim canım çok sağol.. Faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana

  YanıtlaSil

Responsive Blogger Tema Tasarım : Sosyal Medya Kafe
Zeynep Öztürk COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.